V předchozím článku Společenství vlastníků jednotek – Revitalizace, úvěr nebo naspořit? Jsem řešil, zda je výhodnější na Financování revitalizace bytového domu využít úvěr, nebo poctivě našetřit. Pokud bydlíte v bytovém domě, kde je kompletní revitalizace nutnost. Ale bohužel ve fondu oprav nemáte naspořeno, budete muset nejspíše po nějakém úvěru sáhnout. Věřím, že vám přijde vhod pár mých postřehů a zkušeností, které jsem nabral při vyřizování úvěrů pro společenství vlastníků jednotek.
Financování revitalizace bytového domu pro SVJ
Jednoduše můžeme říct, že způsoby a možnosti financování, se od sebe liší podle počtu jednotek v bytovém domě. Také podle počtu bytů, které jsou ve vlastnictví právnických nebo fyzických osob.
V podstatě máme k dispozici dvě možnosti financování revitalizace bytového domu, bankovní a nebankovní.
Bankovní financování revitalizace bytového domu
Bytové domy, které mají založené společenství vlastníků jednotek. A většina bytových jednotek je ve vlastnictví fyzických osob, ne ve vlastnictví právnických osob, může uvažovat o obou možnostech. Tedy bankovním i nebankovním úvěru. V takovém případě doporučuji zvolit bankovní úvěr. Vyřízení bankovního úvěru, je sice náročnější na vyřízení, ale na druhou stranu úroková sazba za to rozhodně stojí. Kupříkladu u České spořitelny se dostaneme až na úrokovou sazbu pod 2 % p.a. Dobrou alternativou je také Raiffaisen stavební spořitelna a banka Wüstenrot, kde úrokové sazby startují pod 2,8 % p.a.
Bavíme-li se však o menším bytovém domě a SVJ. Který čítá 3 až 5 jednotek a aspoň jednu z nich vlastní právnická osoba. Tam je potřeba bankovní úvěr úplně pustit z hlavy. Kdyby bylo jednotek alespoň šest, je financování od banky sice omezené, ale stále možné. Podíl právnických osob musí být v takovém případě menší než 25 %.
Nebankovní financování revitalizace bytového domu
Možná si právě říkáte, že tudy cesta nepovede. Nemusíte však zoufat, řešení samozřejmě jsou. Nejste ani první, ani poslední, kdo tohle téma řeší. Jsou tady i nebankovní subjekty s rozumnou nabídkou úvěrů na revitalizaci bytových domů. Například NEY spořitelní družstvo nabízí úrok 9-11 % p.a. zajištěný směnkou a notářským zápisem. Firma EKVITA zase poskytuje finance za 12 % p.a. nicméně jen oproti zástavě nemovitosti. Když srovnáme obě výše uvedené nabídky s třetí možností, nejspíše budete mít pocit, že jste narazili na správné řešení. Společnost PomocPro nabízí úvěr za 8 % p.a. a přitom nechtějí zástavu nemovitosti, stačí notářský zápis. Výhodou nebankovního úvěru je především rychlost. Vyřízení je mnohem jednodušší než u banky a revitalizace bytového domu můžete začít téměř ihned.
Právě proto je nebankovní financování revitalizace bytového domu výhodné zvolit v případě. Kdy máte v bytovém domě větší podíl bytů ve vlastnictví bytového družstva (právnických osob). A není možné si dovolit revitalizaci déle odkládat. Doporučuji revitalizaci bytového domu provést ihned. A po převodu bytů do osobního vlastnictví fyzickým osobám, následně úvěr refinancovat v bance s výhodnější úrokovou sazbou. No a protože je revitalizace již hotová. Nemusíte bance složitě dokládat stavební povolení, smlouvy o dílo, faktury, rozpočet a protokoly od A do Zet. A další stohy „nesmírně důležitých“ papírů, které banky vyžadují.
Odhad nemovitosti zdarma
Pro Vás zdarma zpracuji Profesionální odhad tržní ceny nemovitosti. V případě prodeje nemovitosti spol. JH9 nemovitostní fond a.s. Jsou všechny služby pro prodávající zdarma. Zajistíme vše! Od odhadu tržní ceny nemovitosti až po Okamžitý prodej nemovitosti za hotové.
Prodej nemovitosti Bez provize a za hotové
V případě, že prodáváte nemovitost a chcete ji Prodat za maximální tržní cenu. Neváhejte se na mě nezávazně obrátit. Všechny možnosti prodeje nemovitosti jsem řešil několikrát, společně určitě najdeme tu nejvýhodnější. Společnost JH9 nemovitostní fond a.s. kupuje nemovitosti v Brně a okolí za 100% tržní ceny. Navíc Bez provize realitní kanceláři a za hotové. Více se dozvíte v záložce Prodej nemovitosti bez provize a za hotové.
Prodej spoluvlastnického podílu na nemovitosti
Bohužel nejčastějším způsobem, jak se dostanete ke spoluvlastnickému podílu na nemovitosti bývá dědictví nebo rozvod.
Pokud vlastníte spoluvlastnický podíl na nemovitosti. Nechcete trávit čas dohadováním s ostatními spoluvlastníky, nebo platit právníky a chodit hezkých pár let po soudech. Neváhejte se na mě obrátit. Společnost JH9 nemovitostní fond a.s. kupuje spoluvlastnické podíly na nemovitostech. Více o možnostech prodeje spoluvlastnického podílu na nemovitosti se dozvíte v článku Jak prodat spoluvlastnický podíl na nemovitosti.
– Josef Hladík, majitel JH9 nemovitostní fond a.s.